Czy EKG w ciąży jest bezpieczne?

Niektóre kobiety będące w ciąży zastanawiają się nad tym, czy ekg w ciąży jest aby na pewno bezpieczne. W sumie te rozważania są godne pochwały, bo lepiej się zastanawiać, niż bezmyślnie brać wszystko za pewnik. To bardzo dobrze świadczy o nas jako ludziach, ale również jako przyszłych mamach – najzwyczajniej w świecie widać wyraźnie, że dbamy o swoje nienarodzone jeszcze dziecko, chcemy dla niego możliwie jak najlepiej. Słowa uznania.

Otóż odpowiedź może być, na całe szczęście, tylko i wyłącznie jedna – ależ oczywiście, że ekg w ciąży nie stanowi najmniejszego zagrożenia. Ani dla dziecka, ani dla mamy. Wszystko pod kontrolą, akurat o to naprawdę nikt z nas nie musi się obawiać. Obawy mają sens, ale jednak skoro wielu lekarzy wykonuje swoim ciężarnym pacjentkom ekg, to chyba czymś oczywistym jest to, iż to nie może zaszkodzić. Gdyby było inaczej, EKG nie byłoby powszechnie stosowanym badaniem. Można w sumie napisać jedno – bardziej niebezpieczne jest nieprzeprowadzanie takiego badania, bo przecież bardzo wiele zależy od jego wyników. Kto wie, może EKG wykaże u nienarodzonego dziecka jakieś problemy sercowe? Wtedy lekarz prowadzący naszą ciążę będzie mógł zmienić nieco swoją taktykę, toteż prawda jest taka, że pod żadnym pozorem nie możemy zakładać, iż EKG to chociażby minimalne zagrożenia dla kogokolwiek na tym świecie. Oczywiście poziom EKG jest różny, raz lepszy, raz gorszy, to wszystko zależy od miejsca, w którym takie badanie będzie przeprowadzone.

Byłoby idealnie, gdybyśmy jako trzeźwo myślące kobiety sprawdziły to, gdzie faktycznie ekg w ciąży jest wykonywane bardzo nowoczesnym sprzętem, w bardzo profesjonalny sposób, w dodatku przez takiego lekarza, który cechuje się bardzo dobrym poziomem, odpowiednim podejściem do swoich ciężarnych pacjentek. Czyli trzeba jednoznacznie napisać to, że co jak, ale akurat obawianie się EKG nie ma jakiegokolwiek sensu. I tego się trzymajmy, bo potem możemy szczerze żałować, że usg w ciąży uznałyśmy za zagrożenie.